Bina içi depolama mı yoksa eşya deposu kiralamak mı; hangisinin size daha uygun olduğuna nasıl karar vereceksiniz?

Eşya deposu kiralamanın; fazla eşya sorunlarından, evin dışında ofis, depo ya da dinlenme odası oluşturmaya kadar pek çok nedeni vardır. Kimi zaman, evinizin boş bir odasını kiraya vermeyi düşünebilir, bir kiracı edinmenin kiralık eşya deposu kirasını ödemeye fazlasıyla yeteceğini ve üstüne kar edeceğinizi dikkate alabilirsiniz.

Karar verme sürecinin bir parçası olarak, göz önünde bulundurulması gereken farklı fikirler ve zorluklar olabilir. Yaratıcı bir fikir uyandırması için birkaç senaryoyu inceleyelim:

Eşya Deposu Kiralama

Kimi zaman insanlar sadece görüntü ve mekân değişikliği ister, - ne demişler "Tebdili mekanda ferahlık vardır". Örneğin, evden çalışmaya alışkın olan kişiler, hem kendilerini rahatlatmak için hem de müşterilerine karşı ferah bir görünüm oluşturmak için kiralık eşya deposu kullanmayı tercih edebilir.

Dinlenme odası da aynı mantığa sahiptir; sadece bazı durumlarda, eşlerinin o gereksiz eşyalarını evdeki boş olması gereken odadan çıkarmasını isteyen yorgun ve bezgin bir eş vardır. Bu sayede o boş olması gereken oda gerçekten boşalır ve başka kullanım şekillerine olanak sağlayabilir, mesela spor veya hobi odasına dönüştürülebilir.

Eşya deposu kiralayarak odaları boşa çıkarmak

‘Oda kiralama’, ülkemizde çok yaygın olarak kullanılmasa da insanların yapabileceği ve özellikle evleri merkezi konumda ise ciddi kar elde edebilecekleri bir seçenektir. Odalarını kısa süreli (genellikle günlük) olarak kiraya vermek isteyen ev sahipleri için son derece popüler ve karlı bir yoldur. Bu iş için AirBnb gibi web siteleri kullaılabilir, tabiki öncesinde edepola.com gibi bir siteden depo kiralayarak fazla eşyalarınızı önce depoya kaldırmalısınız.

Bir evde dört yatak odası varsa ve sadece biri kullanılıyorsa (çocuklarını evlendirip eşiyle baş başa kalmış ebeveynlerde çok sık görülen bir durum), bunlardan ikisi ya da üçünü ‘oda kiralama’ türü bir hizmet için kullanmak harika bir fikir olabilir. Bu durumda odalarda bulunan fazla eşyalar, uygun ebatlarda kiralık bir eşya deposuna aktarılabilir.

Şu da bir gerçek ki evinizin tamamını boşaltıp daha küçük ve uygun kiralı bir eve geçebilir ve fazla eşyalarınızı depoya kaldırabilirsiniz.

Geçici eşya deposu kiralamak

İnternet tabanlı işletmeler, genellikle envanterlerinin bir kısmını (hatta tamamını) evlerinde tutarlar. Bu, hızlı tedarik açısından son derece rahat ve verimli bir yöntem olsa da, televizyonunuzun önünü kapatan kıyafet kutuları can sıkıcı olabilir. Özellikle hemen lazım olmayacak fazla envanter açısından kiralık eşya deposu mükemmel bir çözümdür.

Yaratıcı Sanat Merkezi

Kiralık eşya deposu, ressamların, heykeltıraşların ve diğer sanatçıların içerisinde bir şeyler yaratabileceği harika bir alandır. Çoğu kiralık depo,kullanışlı yapısı sayesinde, evde iyice gizlenmesi gereken ya da kişiyi hane halkının tepkisine maruz bırakan boya ya da kil damlaları açısından son derece kullanıcı dostudur.

Mikro Yaşam Alanları

Büyükşehirlerde mikro daire hayatının yaygınlaşması ile artan bir kiralık eşya deposu ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu birimlerin çoğu, yaşam alanlarını yolcu gemisi kamarasına benzeyen bir şeye dönüştürür. Dolap alanı oldukça rağbet görecektir. Ayrıca geleceğe yönelik olarak değerli, hassas ve faydalı eşyalarını muhafaza etmek isteyenler için kiralık depolar bu ihtiyacı karşılayabilir. Kiralık depolar, pek çok eşyanın aynı anda saklanabilmesinin yanı sıra, içerisinde kitap ve kitaplık bulunan kullanışlı bir kütüphane görevi de görebilir. Evdeki kütüphane kadar rahat olmasa da, mikroyaşam alanına sahip kişilerin kitap saklama/teşhir etme seçenekleri genellikle çok kısıtlıdır.

Daha küçük bir yere taşınanlar için de aynı konsept geçerlidir. Daha küçük bir yaşam alanı ararken, yatak odası sayısı, vs. kriterler dikkate alındığında, kiralık depolar çok yönlü seçenek sunar. Örneğin, sadece bir oda daha olsaydı mükemmel bir hale gelebilecek olan evlerde bir veya birkaç kiralık depo, hayatınızı çok kolaylaştıracaktır.

Kiralık depoyu yaşam ve saklama alanlarını büyütmenin en iyi yolu olarak görebilirsiniz, bu sayede evinizde ekonomiklik ve esneklik sağlayacaktır.