Yaşayacak yeni bir ev araştırırken baktığınız ilk özellik evin depolama özellikleri olmayabilir. Bunun sebebi depo ihtiyacınız olmaması değil daha çok önceliklerimizin evin yakınındaki market ve kafe sayısı, salonunun büyüklüğü, çocuklarınız için yeterli oyun alanı olup olmadığı gibi konular olmasıdır. Bu öncelikler çok önemli olsa da her evde mutlaka depolama alanlarına ihtiyaç olur. Yeni bir evde yaşamaya başlayacaksanız veya mevcut evinizde depolama yapacaksanız dikkat etmeniz gereken bir başka konu da ev eşyası depolama konusudur.

İstanbulda Ev Eşyası Depolama

Taşınacağınız evde gardırop varmı yoksa evdeki saklama alanları küçük dolaplardan mı ibaret?

Girişteki askı ne kadar geniş? Çatı arası, garaj veya bodrum gibi alanlar varmı varsa ne kadar geniş?

Eğer tüm bunlara sahip bir ev bulamıyorsanız hiç uğraşmadan depolama işini profesyonellere bırakın ve edepola.com 'a tıklayın veya 444 93 83 nolu telefondan arayın, mobil deponuzu kapınızın önüne kadar getirelim, eşyalarınızı içine yükleyip kapısını kilitleyip anahtarını size verelim ve depomuzda muhafaza edelim. Dilediğiniz zaman deponuzu geri çağırın, ister tüm eşyalarınızı isterseniz ihtiyacınız olan eşyaları geri alın.

Eğer ben eşyalarımın bir kısmını da kendi evimdeki alanlarda depolamak istiyorum diyoranız bu yazımızdaki konulara dikkat edin yoksa 3 ay sonra eşyalarınızı geri almak istediğinizde onları koyduğunuz gibi bulamayabilirsiniz.

Eğer müstakbel eviniz şahane bir müstakil ev ise garaj, çatı arası, bodrum veya geniş gardıroplar veya bahçedeki baraka fazla eşyalarınızı depolamak için ilk aklınıza gelen yerler olacaktır. Ancak bunların hepsinin ev eşyası depolarken ortaya çıkan farklı dezavantajları olduğunu gözardı etmeyin.

Evinizin Garajında Ev Eşyası Depolama

Evinizin bir parçası olan garajlar çok geniş ve rahat alanlardır ama buraya koyduğunuz eşyalar hırsızlar için adeta çantada keklik! Eğer garajda eşya depolama yapmak istiyorsanız mutlaka buranın güvenliğini arttırmanız gerekir; eğer pencere varsa pencerelere alarm taktırabilirsiniz, pahalı eşya ve el eşyalarını burada tutmayın. Tüm bunları yaparken de içeride araç çalışırken çıkan egsoz dumanını da atabilecek şekilde hava akımını engellememeniz gerekmektedir.

Ayrıca ev eşyaları depolama yaparken aracın girip çıkacağı ve park edeceği alandan en az 50 cm uzağa koymalısınız ki aracınız eşyalara zarar vermesin.

 

Bodrumda Eşya Depolama Yapılır mı?

Muğla'nın Bodrum ilçesi tatil için en uygun yer olabilir fakat İstanbul'daki evinizin bodrumu eşyalarınızın tatile çıkması için en uygun yer mi diye iki kere hatta dört beş defa düşünmenizi tavsiye ediyoruz.

Bodrumlar su basma seviyesinin altında kalan alanlar olduğu için maalesef su basma ihtimali, nem ve küf sorunu her daim vardır.

Eğer ilgilendiğiniz ev su baskınlarının sıkça gerçekleştiği bir bölgede ise veya eski bir ev ise su taşkınları, yalıtımdaki boşluklar, su pompası bozukluklarında, nem duvarı çatlakları eşyalarınıza zarar verebilir.

Eğer bodrumda eşya depolama yapacaksanız eşyalarınızı mutlaka raflarda depolayın ve sudan etkilenecek eşyalarınızı en üste, etkilenmeyecekleri en alta gelecek şekilde dizin. Tekrar ediyoruz bodrum katında depolama yaparken raf olmazsa olmaz. Eşyalar yerden en az 15 cm yükselmeli. Ayrıca baba yadigarı ve diğer alet edavatı karton kutuda depolarsanız hepsi sırılsıklam olur ve Mirkelam'ın da hatıralar şarkısında dediği gibi geçip giden zamanları bir yerlerde bulup üzülürsünüz :(.

 

Çatı arası ev eşyası depolama

Çatı arasında depolama yapmak için çok uygun bir alandır; bir daha hiç kullanmayacağınız eşyaları gönül rahatlığı ile çatı arasında depolayabilirisiz. Kokacak bir şey varsa onu koymayın sakın. Çatı arası özellikle aşırı sıcaklık değişikliklerinin yaşandığı bir alandır.  Özellikle yazın, gündüz sıcak akşam soğuk!

Dışarısı 30 derece iken çatı arası 50 dereceye kadar ulaşabilir. Kuru iklimlerde gündüz ile gece arasında yüksek sıcaklık farkı oluşabilir.

Çatı arasında eğer tekrar kullanmak istiyorsanız mum içeren süs gibi ürünleri eriyeceği için saklamayın. Kar küresi gibi ürünler sıcaklık farkından çatlayacağı için onları da depolamayın.

Nem kontrolü sadece bodrum için değil çatı arası için de yapılması gereken bir işlemdir. Nem spor oluşmasına sebep olur ve çatı arasındaki uygun ortam sporların üremesini hızlandırır. Sürekli olarak düşen çatı kaplaması durumunda ve kötü havalarda akıntıların kontrolünü düzenli olarak yapın.

Çatı aranız sabit bir merdivene sahip değilse sürekli ihtiyacınız olacak eşyaları oraya koymayın, hareketli merdiven ile büyük yükleri indirip kaldırmak tehlikelidir.

Son olarak çatı arası küçük haşerat ve hayvanların evinize en kolay gireceği noktalardan birisidir. Yılda en az bir kere zararlı haşeratın çatıya yerleşip sağı solu kemirmediğinden emin olup ilaçlama yapıtırın.

Sonuç
Ev Eşyası Depolama işi, eğer eşyalar bir gün işinize yarayacak ise evinizde yukarıda saydığımız alanlarda yapmak pek de uygun sayılmaz. Ancak tüm bu önlemleri alırsanız ihtiyacınızı uygun şekilde çözmüş sayılırsınız. Aman bu kadar ek inşaat, güvenlik önlemi, böcek kontrolü, hırsızlık, nem sorunu kim uğraşacak diyebilirsiniz. (Biz olsak bizde öyle derdik) Eğer siz de aklınızı dinleyip hem bu işlemlere oranla daha uygun fiyatlı hem de daha güvenilir olan bir yer arıyorsanız aslında en doğru yerdesiniz. Hemen buraya tıklayarak sipariş verin veya daha fazla detayı dinlemek için müşteri hizmetlerimizi arayın (444 93 83).